niedziela, Styczeń 13, 2019
Dziekan Wydziału serdecznie zaprasza pracowników oraz studentów na seminarium wydziałowe, które odbędzie się we wtorek 22 stycznia o godz. 12.30 (Instytut Informatyki, sala 119). Prelegentem będzie prof. Piotr Śniady (Instytut Matematyczny, Polska Akademia Nauk), który wygłosi wykład pt. "Zaproszenie do kombinatoryki asymptotycznej". Przed seminarium, o godz. 12.00, Dziekan zaprasza na kawę i ciastka.

Streszczenie:

Dobrym pretekstem do przedstawienia czym jest kombinatoryka asymptotyczna jest problem (postawiony przez Stanisława Ulama) dotyczący długości najdłuższego podciągu rosnącego w losowo wybranej permutacji. Podczas odczytu postaram się przedstawić w jaki sposób łączą i przenikają się różne dziedziny matematyki takie jak: kombinatoryka algebraiczna (w tym bliskie sercu informatyków algorytmy kombinatoryczne, np. odpowiedniość Robinsona-Schensteda-Knutha), analiza, (asymptotyczna) teoria reprezentacji, rachunek prawdopodobieństwa, teoria macierzy losowych. Wykład będzie miał charakter możliwie elementarny i został przygotowany szczególnie z myślą o studentach informatyki oraz matematyki.