poniedziałek, Grudzień 11, 2017
Dziekan Wydziału serdecznie zaprasza pracowników oraz studentów na seminarium wydziałowe, które odbędzie się we wtorek 19 grudnia o godz. 12.30 (Instytut Informatyki, sala 119). Prelegentem będzie prof. Leszek Pacholski, który wygłosi wykład pt. "Kilka kontrowersyjnych uwag o polskiej nauce". Przed seminarium, o godz. 12.00, Dziekan zaprasza na kawę i ciastka.

Streszczenie: Pod koniec sierpnia 1967 roku wezwał mnie prof. Kazimierz Urbanik, ówczesny dyrektor Instytutu Matematycznego. Powiedział, że ministerstwo “rzuciło” 6 etatów i wobec tego mam do końca września, podobnie jak trzy inne osoby, które były ze mna na czwartym roku, ukończyć studia. W ciągu miesiąca napisałem pracę magisterską a dr Andrzej Hulanicki wpisał w indeksie, że zdałem egzamin z przedmiotu “Rozwój pojęć matematycznych”, który był obowiązkowy dla piątego roku. Od tego czasu przez 50 lat z różnych perspektyw oglądałem Wydział, Uniwersytet i polską naukę. Obserwowałem też, jak to robią inni. W trakcie seminarium podzielę się swoimi opiniami na temat stanu nauki w Polsce, proponowanych reform i tego, co trzeba byłoby zrobić, żeby było lepiej. Wszystko, co powiem, będzie kontrowersyjne.