Uchwała Rady Wydziału w sprawie strajku pracowników oświaty

wtorek, 16 Kwiecień, 2019
Rady Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego podjęła dzisiaj uchwałę w sprawie strajku pracowników oświaty.

Oto treść uchwały:

Rada Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego wyraża poparcie dla strajkujących pracowników oświaty i ich postulatów.

Jako jednostka kształcąca kolejne pokolenia absolwentów szkół średnich (w tym przyszłych nauczycieli matematyki i informatyki) i od lat blisko współpracująca z wieloma szkołami we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, od dłuższego czasu z niepokojem obserwujemy zmiany systemowe i społeczne dotyczące edukacji publicznej w Polsce. Obecny strajk nauczycieli jest dramatycznym objawem kryzysowej sytuacji w oświacie.

Drużyna programistów z naszego wydziału ze Srebrnym Medalem w Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym

piątek, 5 Kwiecień, 2019
zdjęcie wręczania medalu wrocławskiej drużynie.
Nasza drużyna startująca w składzie Anadi Agrawal, Michał Górniak oraz Jarosław Kwiecień rozwiązała 8 zadań na Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (które w tym roku odbyło się w Portugalii), co dało jej szóste miejsce oraz srebrny medal (przyznano po 4 medale każdego koloru). Wygrała drużyna z Uniwersytetu w Moskwie (10 rozwiązanych zadań) przed drużynami z Massachusetts Institute of Technology, Uniwersytetu Tokijskiego (po 9 zadań) oraz Uniwersytetu Warszawskiego i National Taiwan University (po 8 zadań).

Opiekunami drużyny są Paweł Gawrychowski, Krzysztof Loryś oraz, nieobecny na finałach, Bartłomiej Dudek. .

Seminarium Wydziałowe

poniedziałek, 1 Kwiecień, 2019
Dziekan Wydziału serdecznie zaprasza pracowników oraz studentów na seminarium wydziałowe, które odbędzie się we wtorek 9 kwietnia o godz. 13.00 (Instytut Informatyki, sala 119). Prelegentem będzie prof. Waldemar Hebisch , który wygłosi wykład pt. "Poszukiwanie gwiazd okresowych". Odczyt poświęcony będzie pamięci dr. Zbigniewa Kołaczkowskiego.

Podczas wykładu profesor W. Hebisch opowie o swojej współpracy z astronomem Zbigniewem Kołaczkowskim (zmarłym w zeszłym roku mężem naszej Koleżanki Małgorzaty Kołaczkowskiej) i wyjaśni jak prosta matematyka i proste narzędzia informatyczne pozwoliły znacznie przyśpieszyć poszukiwanie gwiazd okresowych.

Sto lat Bolesława Gleichgewichta

poniedziałek, 1 Kwiecień, 2019
Plakat informujący o sesji jubileuszowej Bolesława Gleichgewichta, prezentujący jubilata w krajobrazie tatrzańskim
Zapraszamy na obchody jubileuszu Bolesława Gleichgewichta, emerytowanego pracownika Instytutu Matematycznego, który w kwietniu skończy sto lat (będąc tym samym równolatkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego).

W ramach jubileuszu odbędzie się sesja Polskiego Towarzystwa Matematycznego, na której wystąpią przyjaciele i współpracownicy jubilata. W planach jest również mini-koncert Bente Kahan, synowej jubilata. Sesja odbędzie się 12 kwietnia o godzinie 17.00 w sali 25 Instytutu Informatyki (ul. Joliot-Curie 25). Sesji będzie towarzyszyć wystawia w galerii Łącznik poświęcona Bolesławowi Gleichgewichtowi.

Sukces naszych absolwentów w konkursie "Krok w przyszłość" mBanku.

niedziela, 31 Marzec, 2019
Wśród sześciu finalistów tegorocznej edycji konkursu Krok w przyszłość na najlepszą pracę studencką z matematyki aż troje jest absolwentami naszego wydziału. Są to Szymon Cygan, Agnieszka Dydacka i Katarzyna Siejek.

Wyróżnienie (i nagrodę 10 tys. zł) zdobyła Katarzyna Siejek, absolwentka specjalności nauczycielskiej, za pracę Klasyfikacja parkietaży izohedralnych o niesymetrycznych płytkach przygotowaną pod kierunkiem Jacka Świątkowskiego. Praca ta została przez Jury konkursu uznana za jedną z najpiękniejszych prac jakie pojawiły się w dotychczasowych edycjach konkursu.